Kliima täitmine

KLIIMA TÄITMINE (KONDITSIONEERIDE TÄITMINE), REMONT JA HOOLDUS

 

Soovitame, auto kliimaseadet hooldada iga aasta, et tagada kliimaseadme tõrgeteta töö. 

Enamik kliimaseadme rikkeid tulenevad seadme vähesest kasutamisest, mitte liigkasutamisest.

Konditsioneeri regulaarsel kasutamisel, tarbib süsteem nn jahutusvedelikku, mis on kliimaseadmes sisalduv keemiline lahus. See vedelik toimib aga määrdeõlina, mis levib üle kogu süsteemi ning aitab kõikidel elementidel korralikult töötada. Talvel, kui konditsioneeri ei kasutata, võib vedelikus sisalduv määrdeaine hakata sadestuma ning kevadel või suvel, kui kliimaseade taas kasutusele võetakse, ei oma jahutusaine enam soovitud toimet. Just siis hakkavad avalduma rikked.

Teine faktor, mis konditsioneeri ohustab, on niiskus. Kasutamata süsteem on kasvulavaks bakteritele ja seentele. Kuigi me ei näe neid, tunneme kindlasti nende halba lõhna, kui kliimaseadme pärast pikka aega jälle sisse lülitame. See ei pruugi olla rike sõna kõige kitsamas tähenduses, kuid seente ja bakterite sissehingamises ei ole midagi tervislikku ega meeldivat. Positiivseks võib lugeda vaid asjaolu, et see meenutab juhile konditsioneeri ülevaaatuse vajalikkust. Kliimaseadme desinfitseerimine on kindlasti osa sellest.


Kliimaseadme täitmisel teeme järgmised tööd:

  • Vana külmaaine ja õli eemaldamine süsteemist.
  • Vaakumiga niiskuse eemaldamine süsteemist.
  • Uue õli, värvaine (lekete leidmiseks) ja külmaaine lisamine.
  • UV lambiga lekete kontroll.

Enamustel sõiduautodel läheb kliimasüsteemi alla 1 kg külmaainet R134A või uuemad autod R1234YF

 

Omame kliimatööde teostamiseks vastavat väljaõpet. 

 

Kui palju maksab autokliima täitmine? 

Kliimasüsteemi täitmise hind sõltub sellest millist gaasi kasutatakse ja kui suur on gaasi kulu. Enamustes autodes kasutatakse R134A või R1234YF gaasi. Kui sinu auto kliimasüsteem kasutab gaasi R134A on täitmise hind sõltuvalt kogusest 45-65 EUR. Autodele milles kasutatakse R1234YF gaasi on hind vahemikus 150-175 EUR. Külmaine vahetamine ei ole võimalik ja selle vätimiseks on ka ühendused erinevad. 

 

Kuidas ma tean milline gaas läheb minu auto kliimasüsteemi? 

R134A gaas on tüüpiline sõidukitele, mis on toodetud enne 2014. Alates 01.01.2017 toodetud sõidukid kasutavad R1234YF külmainet, mis on keskkonnasõbralikum.